A test támogatása. A csontváz a test támasza. Tervezett tanulási eredmények

12.03.2024 Látványterv

A csontváz a test támasza.

Az óra céljai

A tevékenység célja a kognitív és szabályozó tanulási készségek kialakulásának feltételeinek megteremtése az önálló munka során a növények és állatok támaszrendszerének tanulmányozása során.

A szubjektum-didaktikai cél az élő szervezetek tartórendszereiről alkotott elképzelések kialakítása.

Tervezett tanulási eredmények:

Meta-tantárgy – képes legyen a szemantikus olvasás használatára információk kinyerésére, bizonyítsa az értékelési és önértékelési készségek elsajátítását, kommunikatív kompetencia fejlesztése a társakkal és tanárokkal való kommunikációban és együttműködésben

Tárgy - azonosítsa az élőlények támogató rendszereit, ismerje jelentésüket és szerkezeti jellemzőit.

Személyes – a tanulás iránti felelősségteljes hozzáállás kialakítása; a természet tanulmányozását célzó kognitív motívumok kialakítása; valeológiai értékorientációk kialakulása.

Az óra típusa: lecke az új tananyag elsajátításáról.

Módszerek: problémás, részben keresés.

Taneszközök: tankönyv Sonin N.I. Biológia. Élő szervezet 6. évfolyam - M. Bustard. 2013, munkafüzet, segédanyagok (oktatókártyák, tesztek), szemléltető segédlet „Csontváz”, természeti tárgyak (puhatestű kagylók, rovarok, rákok, madárcsontok).

Az órák alatt:

I. Szervezési pillanat (1 perc)

A színpad célja:

beállítja a tanulókat a tanulási tevékenységekhezvalamint az új ismeretek megszerzéséhez teremtsen feltételeket a tanuló belső igényének motiválásához, hogy bekerüljön az oktatási folyamatba.

Az ellenőrzés formája: pedagógiai megfigyelés.

    Házi feladat ellenőrző szakasz (2+5 perc)

A szakasz célja: az otthon kiosztott anyag asszimilációs fokának megállapítása,

azonosítani és megszüntetni a tipikus tudáshiányokat

Tanári tevékenység

Diák tevékenység

Kérdést tesz fel.

Meghallgatja a válaszokat.

Válasz

Felajánl egy teszt kitöltését az „Metabolizmus” témában

Végezze el az ellenőrzési munkát.

Sablon segítségével ellenőrzik, kritériumok alapján önértékelést végeznek.

Az ellenőrzés formája: önteszt sablon segítségével.

Kérdés: - Az élő szervezetek milyen tulajdonságait ismeri már?

Nézzük meg, hogyan tanulta meg az anyagcserével kapcsolatos információkat.

Ellenőrző munka. (5 perc)

1.opció.

1.Milyen anyagok felszívja a növényt anyagcsere következtében?

melegvérű:

Ellenőrző munka.

2. lehetőség.

1.Milyen anyagok állatokat választ ki anyagcsere következtében?

Anyagok listája: glükóz, oxigén, szén-dioxid, fehérje, víz, zsír, karbamid, nitrogén, kitin, keményítő.

2.Válasszon neveket az állatok listájából hidegvérű:

Sablon ellenőrzése.

1.opció.

    oxigén, szén-dioxid, víz.

    róka, cinege, nyúl, ló, majom, hattyú, sündisznó.

2. lehetőség.

    szén-dioxid, karbamid, víz.

    folyami rák, kárász, kakaskakas, cápa, medúza, skorpió, tarantula.

Értékelési szempontok:

10-9 b – „5”

8 -7 b - "4"

6 -5 b - "3"

Jelölje be az önértékelő lapon.

II.Az alapismeretek felfrissítésének szakasza. Nevelési probléma megfogalmazása. Az óra témájának meghatározása. (2 perc.)

A színpad célja:a meglévő ismeretek elégtelenségét mutató helyzet rögzítése, nyilvántartás megszervezésenehézségek a feladatok elvégzésében.

A válasz pontosításra szorul. (támaszték, mechanikus szövet, védelem)
probléma : Miért nagyon hasonló a növények tartószerkezete, míg az állatoké más? (Az óra végén megértjük, hogy feltételezéseink helyesek-e.)

Hogyan neveznéd a mai leckénket?

Az óra témája: A csontváz a test támasza

III. Célállítási szakasz (1 perc)

A színpad célja:A nehézség helyének és okának azonosítása és a tevékenység céljainak meghatározása

Az óra célja: a tartórendszerek felépítésének, jelentőségének, az állati csontvázak típusainak, hasonlóságaiknak és különbségeiknek megismerése.

    Új felfedezési szakasz(10 perc.)

A színpad célja: Omegszervezni a tanulók új tananyagának asszimilációjátcsoportok,

Tanári tevékenység

Diák tevékenység

Felajánlja, hogy megismerkedjen a tankönyv szövegével és leírja a választ a kérdésre.

Természeti tárgyakat mutat be (állati csontvázak, favágások, kagylók, csontok, rákhéjak, korallok).

Kiegészíti a tanulók válaszait, elmélyíti a támogatási rendszerek összetételének, felépítésének megértését.

Önálló munka a tankönyvi szöveggel. Kisült.

Feljegyzések önellenőrzése és javítása.

Klaszterek kiegészítése.

Válaszolj a kérdésekre.

Hallgassa meg a tanár magyarázatát.

Az ellenőrzés formája: egyéni önkontroll és csoportkontroll.

Önálló munka a tankönyvi szöveggel 15. old. 97-98.

Keresse meg és írja le a választ a kérdésre:

Mi a csontváz jelentősége?

Javasolt válasz: A csontváz jelentése:

    testformát biztosít

    támaszként szolgál a test számára

    véd a sérülésektől

    izomcsatlakozás helyeként szolgál

    lehetővé teszi, hogy a vízoszlopban lebegjen

Önteszt.

Támogatási rendszerek bemutatása.

Próbáljuk meg 2 csoportra osztani az állatcsontvázakat, és igazoljuk, hogy ez milyen szempont alapján történt.

Klaszter hozzáadása

A csontvázak típusai

Külső belső

Összetett

kitin, mész, szarvszerű anyag, csont- és porcszövet

Mondjon példákat olyan állatokra, amelyeknek külső és belső csontvázuk van!

Javasolt válaszok:

protozoák, puhatestűek, radioláriumok, lábasfejűek,

ízeltlábúak (rovarok, gerincesek (halak, kétéltűek, madarak)

pókfélék, rákfélék)

?Kísérletek bemutatása(savas hatások meszes héjakra, vízkőtelenített csontokra). Tanári magyarázatok. A csontszövet összetétele. Csontozat.

Tankönyvrajz tanulás Val vel. 101 „A csontok belső szerkezete”.

A csontok kapcsolata. Ízületek, szalagok, inak.

A csontváz metszete.

Testnevelés perc ( testtartásra, nyaki gerinc dörzsölésére, agyi keringés serkentésére).

V.Az ismeretek megértésének és kezdeti alkalmazásának szakasza.

A szakasz célja: A tanult anyag konszolidációjának megszervezése gyakorlati munka páros elvégzésével.a legyőzés rögzítésének megszervezése

Az ellenőrzés formája: egyéni és csoportos kontroll.

?Biológiai probléma.

Kivonat a kórtörténetből: egy 80 éves beteg került a sürgősségi osztályra jégesés után jelentkező heveny fájdalommal a karjában. Duzzanat, hiperémia és a végtag alakjának megváltozása figyelhető meg.

Diagnózis: törés.

Miért tört el az idős hölgy, de az unokája remekül érzi magát, miután többször is elesett egy csúszdáról és egy kerékpárról?

Következtetés: a szerves és ásványi anyagok aránya a csontszövet összetételében az életkorral változik, ami tulajdonságaik megváltozásához vezet.

Gyakorlati munka „Támogató rendszerek”. Párokban dolgozni.

Tekintsük egy puhatestű, rovar, gerinces állat csontvázát, és töltsünk ki egy összehasonlító táblázatot. Ha nehézségei vannak, olvassa el a tankönyv oldalát. 97-100.

Összehasonlító kérdések

Mosogatók

kagylófélék

Rovar vagy rák héja

Gerinces csontváz

Milyen típusú csontváz?

külső

külső

belső

Miből épül fel a csontváz?

Szarvszerű

anyag, mész, gyöngyház

Kitin, ásványi sók

Szerves, szervetlen

Milyen tulajdonságai vannak a csontváznak?

Tartós, könnyű

Tartós, rugalmas

Hogyan nőnek a csontvázak?

A mosogató befejezése folyamatban van

Sejtosztódás

*Hibák

(másokhoz képest)

nehéz

Gátolja a növekedést, a vedlés kritikus időszak

Fennáll a sérülés lehetősége

* Előnyök

(másokhoz képest)

Nem zavarja a növekedést, tartós

Könnyű, nem korlátozza a mozgást

Meglehetősen könnyű és tartós, nem zavarja a test növekedését

Következtetés:

És olyan tulajdonságaik vannak, mint…….

V.A gyakorlati munka eredményeinek bemutatásának szakasza.

A színpad célja: A munka eredményének bemutatását szervezni, a párban megszerzett ismereteket az óra és az önellenőrzés tulajdonává tenni.

- Milyen előnyeit és hátrányait találta a bemutatott támogatási rendszereknek?

(súlyos, fennáll a sérülés lehetősége, gátolja a növekedést)

Ízeltlábúak (rákok, pókok, rovarok) vedlés.

VI.A tudás elsődleges ellenőrzésének és megszilárdításának szakasza.

A szakasz célja: A tanult anyag konszolidációjának és ellenőrzésének megszervezése

Az ellenőrzés formája: egyéni, kölcsönös ellenőrzés.

VII.Az oktatási tevékenységek reflexiójának szakasza. A házi feladat megbeszélése.

A színpad célja: Oszervezrögzítésmegfelelési fokaeredményektevékenységek a leckében éskitűzött célaz óra elején.

A házi feladat elkészítésének eredményeként új cselekvési módszert építsen be a tanulók tudásrendszerébe,edzeni az új cselekvési algoritmus alkalmazásának képességét standard és nem szabványos helyzetekben.

Tanári tevékenység

Diák tevékenység

Felajánlja a lecke összefoglalását. Értékelések.

Folytasd a mondatokat.

Jegyzetek fel az önértékelő lapokra.

Megbeszélik az oktatási folyamatban való részvételük mértékét, az óra különböző szakaszaiban végzett munkájukat önértékelő lapokon értékelik.

Házi feladatot fogalmaz meg: 15. bekezdés, kérdésekre szóban válaszol, gyakorlatokat végez a témában nyomtatott munkafüzetben old. 60-61

Írj házi feladatot a naplóba

- Elértük a célt?

- Válaszolhatunk a problémás kérdésre?

Miért nagyon hasonló a növények tartószerkezete, míg az állatoké más?

(életmód, mobilitás)

Srácok, folytassák a mondatokat:

    Érdekes volt

    Bonyolult volt…

    Most már tudok …

    Tanultam …

    Meglepődtem...

    akartam

    Nem ismételném meg azt a hibát, mint...

    Tekintsük egy puhatestű, rovar vagy rák, gerinces állat csontvázát, és hasonlítsuk össze őket. Ha nehézségei vannak, olvassa el a tankönyv oldalát. 97-100.

    Töltse ki a táblázatot.

    Összehasonlító kérdések

    Mosogatók

    kagylófélék

    Egy rovar bőre

    Gerinces csontváz

    Milyen típusú csontváz?

    Miből épül fel a csontváz?

    Milyen tulajdonságai vannak a csontváznak?

    Hogyan nőnek a csontvázak?

  1. Következtetés: Mindezek a formációk hasonlóak, mivel teljesítenek......

    és olyan tulajdonságokkal rendelkeznek, mint…….

  2. 3. függelék.

    Ellenőrző munka.

    1.opció.

    1.Milyen anyagok felszívja a növényt anyagcsere következtében?

    Anyagok listája: glükóz, oxigén, szén-dioxid, fehérje, víz, zsír, karbamid, nitrogén, kitin, keményítő.

  3. 2.Válasszon neveket az állatok listájából melegvérű:

    róka, rák, csuka, fenyő, cinege, cápa, tintahal, nyúl, ló, majom, skorpió, hattyú, sündisznó, keresztes pók.

  4. Ellenőrző munka.

    2. lehetőség.

    1.Milyen anyagok állatokat választ ki anyagcsere következtében?

    Anyagok listája: glükóz, oxigén, szén-dioxid, fehérje, víz, zsír, karbamid, nitrogén, kitin, keményítő.

    2.Válasszon neveket az állatok listájából hidegvérű:

    jávorszarvas, rák, kárász, kakaskakas, szarka, cápa, medúza, nyúl, medve, majom, skorpió, hattyú, sündisznó, tarantula.

  5. Sablon ellenőrzése.

    1.opció.

    1. Oxigén, szén-dioxid, víz.

    2. Róka, cinege, nyúl, ló, majom, hattyú, sündisznó.

    2. lehetőség.

    1. Szén-dioxid, karbamid, víz.

    2. Rák, kárász, kakaskakas, cápa, medúza, skorpió, tarantula.

  6. Értékelési szempontok:

    10-9 b – „5”

    8 -7 b - "4"

    6 -5 b - "3"

    Téma: A csontváz a test támasza

    A mozgás az élet.

    Cél: az élőlények vázának tanulmányozása és életben betöltött jelentőségük bemutatása.

    FELADATOK:


    • Oktatási – bővíti a tanulók megértését az állati szervezetek tartórendszereiről és életben betöltött fontosságáról, valamint bemutatja a növények tartószerkezeteinek felépítését.

    • Fejlesztő – a megfigyelési, rendszerezési, megvitatási, együttműködési képességek fejlesztése, valamint a tanulók logikus gondolkodásának és kreatív képességeinek fejlesztése.

    • Oktatási – a tanulókban a tudományos világkép alapjait kialakítani, különféle információforrásokkal dolgozni.
    Felszerelés: gerincesek csontvázai, táblázat „rákok”, táblázatok „Chordata típusa. Halak osztály. Folyami sügér.", "Chordata típusa. Emlősök osztály. Emberi csontváz”, tankönyvrajzok a 92., 93., 94., 95. oldalon; táblázatok „Hárság felépítése.”, előadás a leckéhez.

    Az óra típusa: kombinált.
    Mód: részben keres, fejleszt.
    Az órák alatt:

    I. Szervezési mozzanat.

    II. Az anyagcserével és az energiával kapcsolatos ismeretek tesztelése.

    1. Frontális felmérés.

    2.Miért az anyagcsere és az energia az élő szervezet fő jellemzője? /Az anyagcsere során egyes anyagok állandó átalakulása másokká: az egyszerűekből összetettek, az összetettekből pedig az egyszerűek./ Minden szervezetnek azonos az anyagcseréje?

    3.Milyen jellemzői vannak a hidegvérű állatoknak? / nem állandó testhőmérséklet, lassú anyagcsere /

    4. Nevezzen meg hidegvérű állatokat? /kígyók, békák, halak/

    5. Nevezd meg a melegvérű állatokat? /madarak, emlősök, emberek./ melegvérű állatok jelei: állandó testhőmérséklet, hőátadás, aktív anyagcsere./

    7.Mit kap az állat a környezetből? Mi a fő különbség a növények és az állatok anyagcseréje között? /2. dia/

    III. Új anyag.

    Körülbelül – egy motivációs pillanat.

    Az utolsó órán az összes szervrendszer összekapcsolódásáról beszéltünk. Ma a támogatás és a mozgás rendszeréről lesz szó.

    Mai óránk témája: „A csontváz a test támasza.” Írjuk le a témát egy füzetbe. És ma válaszolnunk kell problémás kérdés: "Milyen előnyökkel jár a csontváz az állatok számára?" /3. dia/

    Az ismeretek frissítése.

    Tanár: A csontváz a test támasza. A csontváz olyan csontok gyűjteménye, amelyek szilárd alapot alkotnak./Az ábrát egy füzetbe írjuk, és a magyarázat szerint kitöltjük./slide4/

    CSONTVÁZ

    külső belső

    Protozoa hal

    Hüllő puhatestűek /kígyók, gyíkok/

    Ízeltlábú madarak

    - / rákok, rovarok / emlősök / kutyák, macskák, /

    Keressen információt a tankönyv szövegében és a képeken arról, hogy mely protozoonoknak milyen típusú csontvázuk van? 98. o. /

    A puhatestű héja mészből és egy szarvszerű anyagból áll; erősek és nehezek./ dia 5/

    Az ízeltlábúak csontváza könnyebb és erősebb, kitinből, a bőrsejtek által kiválasztott anyagból áll, ásványi sókkal átitatva megerősödik, héjat képezve. Mi az a kitin burkolat? /6., 7. dia/

    Kitin borító: 99. o

    Ellenáll a kiszáradásnak;

    Mikroorganizmusok számára áthatolhatatlan;

    Ellátja az exoskeleton funkcióját;

    Képtelen nyújtani.

    Milyen funkciókat lát el az exoskeleton? /írd le füzetbe/

    A test jellegzetes formája meghatározza az életmódot, vázként szolgál, ellenáll a nyomásnak.

    Ízeltlábúak Puhatestűek

    Csontváz összetétel Héj összetétele

    Kitin, ásványi sók, mész és szarvszerű anyag

    tartós, könnyű tartós nehéz

    életmód életmód

    mobil mozdulatlan, inaktív

    A növekedési folyamatok a puhatestűek és ízeltlábúak külső vázának szerkezeti jellemzőihez és összetételéhez kapcsolódnak.

    A tankönyvi szöveg és saját ismeretei alapján válaszoljon a kérdésre! : Mi a jelentősége a vedlésnek a rák életében?

    Továbbá: az első életévekben a rák gyorsan vedlik és növekszik, 5 éves korától évente legfeljebb egyszer vedlésen esik át, és lassan növekszik. A rákok 15-20 évig élnek, és elérik a 20-25 cm-t. /Yakhontov A.A., 1982/

    Testnevelés perc./"Szia, nap! Az agyi pontok masszázsa. .Keresztmozgások/

    3. A gerinceseknek belső csontvázuk van.

    4. A legtöbb ízeltlábúnak belső váza van

    5. A csontváz támasztó és védő funkciókat lát el, valamint a belső szervek rögzítésének helyeként is szolgál.

    Most cserélje ki a papírokat, és ellenőrizze a válaszokat a kulcsnak megfelelően. Az asztalon:

    1- Nem 2- Igen 3- Igen 4- Nem 5- Igen 5 helyes „5” stb.

    Nyissa ki a nyomtatott jegyzetfüzetet. Végezzük el a 29. oldalon található 70-71. számú feladatot.

    Visszaverődés:Írd fel színes papírlapokra azokat a kifejezéseket és fogalmakat, amelyekkel ma találkoztunk./ csontváz, támaszték, belső csontváz…../ Mi tetszett az órán, mi nem? Milyen nehézségek adódtak?

    Házi feladat.

    Kreatív feladat:

    1. A lecke információi alapján írj egy cikket az egyik folyóiratba!
    docs -> Miftakhova Nuriya Shaikhulislamovna adaptív képzési rendszer kétnyelvű hallgatók számára egy műszaki egyetemen
    docs -> Polar Branch
    docs -> Tudományos és pedagógiai alapok a Tádzsik Köztársaság pedagógiai egyetemein leendő idegennyelv-tanárok szakmai kompetenciájának kialakításához (angol nyelv alapján) 01.00.13 általános pedagógia

    Olga Yazykova
    Óra összefoglalója „Csontváz – a test és a mozgás támogatása”

    Integrált célokat:

    Alapvető ismeretek fejlesztése a támogató- emberi mozgásszervi rendszer (csontváz, izmok)

    Feltárja a jelentését és fontosságát osztályok testnevelés erősítésére és fejlesztésére csontváz és izmok.

    Helyes testtartás bevezetése.

    Az egészséges életmódhoz való hozzáállás kialakítása;

    Mutasson be olyan gyakorlatokat, amelyek erősítik a hátizmokat.

    A szótár aktiválása: csontváz, koponya, gerinc, izmok, testtartás.

    Mozog osztályok:

    1. Szervezeti mozzanat.

    Gyere be, gyere be

    Nagyon örülök, hogy látlak

    Érdekes új témával

    Találkozzunk most

    Foglaljon helyet

    És mosolyogjanak egymásra.

    2. Egy téma meghatározása osztályok, célmeghatározás.

    Most egy kis bemelegítést végzünk veled, és egyúttal kiderítjük a mi témánkat is osztályok

    Keresztrejtvény: (1. dia)

    1. Mihez vezet vérmozgás?

    2. Mi folyik át a vénákon?

    3. Az étel megemésztését segítő szerv.

    4. Ezen szervek segítségével tárgyakat látunk, érzékeljük alakjukat, méretüket, színüket.

    5. Légzőszerv.

    6. Hová kerül először az étel?

    – Mi a kulcsszó a keresztrejtvényünkben? (csontváz) Így van, srácok. És a mi témánk osztályok« Csontváz - testtartás és mozgás» (2. dia)

    (3. dia) Ma tovább osztály te és én megtudjuk, mi az csontváz milyen részekből áll; Nézzük meg, mire szolgálnak az egyes részek és az egész teljes csontváz; megtudjuk, mi vezet mozgásban lévő csontváz; nézzük meg, hogyan kapcsolódnak egymáshoz csontváz, testtartásunk és egészségünk.

    3. Fő rész.

    - Képzeljük el, mi történne, ha az embernek nem lenne csontja, milyen lehet a testünk (zselé, kocsonya, medúza, csiga)

    – Valóban, az ember alaktalan és csúnya lenne, ha nem lenne csontváz. A csontváz a támaszunk, aminek köszönhetően megőrizzük alakunkat.

    – Csontok, amelyek alkotják csontváz, támogatja a testet és védelmet nyújt a sebek és zúzódások ellen.

    - Hallgasd meg azt a verset:

    Hogy ne tűnjön zselének,

    Egy csúszós medúzán,

    Csontváz mindannyiunknak kellett volna

    És ő nem teher számunkra.

    A féreg ne kapja meg,

    Valamiféle amőba

    A szitakötőnél és a lepkénél,

    És szükségünk van rá

    Focizni, moziba menni

    És úszni a folyóban nyáron,

    Nem tudtunk mit tenni

    Ne légy velünk csontváz.

    A csontváz napközben támaszként szolgál,

    És éjszaka pihen!

    N. Knushevitskaya.

    - A csontváz csontokból áll, nagy és nagyon apró. És mindegyiknek ugyanannyi van - több mint 200 darab.

    Érintse meg a karját, lábát, a mellette álló ember karját és lábát, mit érzel? (csont)

    (4. dia) Srácok, ki tudná megnevezni a főbb részeket? csontváz? (evezőlapát, felső végtag csontváza, gerinc, mellkas, alsó végtag csontváza.)

    - A külső alapján a csontváz törékeny, de valójában nagyon tartós. Csontváz nemcsak a testet szolgálja támogatás, hanem a belső szerveket is védi.

    A koponya úgy néz ki, mint egy sisak. Mit véd? (agy) (5. dia)

    A bordaív 12 pár bordából áll, amelyek a gerinchez kapcsolódnak. Mit védenek a bordák? (belső szervek: szív, tüdő sérüléstől) (6. dia)

    A gerinc a test fő magja, ez viseli a felső részek súlyát test, maga pedig 33 egymáshoz kapcsolódó csigolyából áll és a hát közepén fut. (7. dia)

    A fa gyökere, törzse -

    Minden élet forrása,

    Az ember életének törzse az

    Ez a gerinc.

    Most levonva a következtetéseket,

    Szilárdan állsz.

    A földön járni

    Büszke testtartással.

    Rész csontváz magában foglalja a felső és alsó végtagokat is (8. dia) Tudja, hogy a felső és alsó végtagok csontjai nagyon törékenyek, különösen gyermekeknél. Ezért kell lennie óvatos: ne ugorjon le magas tárgyakról, ne másszon fára, sziklára, legyen óvatos jeges körülmények között. Milyen funkciót lát el a felső és az alsó végtag? (segítségükkel különféle mozgalom)

    - Vékony emberekről beszélnek: "Ő csak bőr és csont." Ez tényleg megtörténhet? (Nem). Ha ez így lenne, akkor az ember nem tudna mozogni, futni, járni, súlyt emelni vagy még pislogni sem.

    Fiúk, hajlítsa meg a karját, és mutassa meg az izmait. Szerinted miért van a sportolóknak ilyen széles válla, erős mellkasa, erős nyaka, erős karjai és lábai? Miért olyan erősek és kitartóak? Mi segít nekik nehéz súlyokat emelni, magasra ugrani, gyorsan futni? Biztosan, csontváz, hanem az izmok is a fő erősségek. Hozzá vannak kötve csontvázés mozgassa meg. Az embernek izmokra van szüksége (9. dia) E motorok nélkül minden nagy és kicsi csont meglenne mozdulatlan.

    Nyújtsa ki a karját, az izmok szabad állapotban vannak, hajlítsa be a karját könyökben, de ilyenkor az izmaink összehúzódnak és mozgassa a kezét(műsor, gyerekek ismétlik). Próbálja meg bal keze ujjait a jobb öklére tekerni, és különböző irányokba fordítani. Körülbelül így lép be az egyik csont a másikba és mozog benne (910. sz. dia), és hogy a csontok ne ugorjanak ki egymásból, szorosan, kötszerszerűen, rugalmas szalagokkal kapcsolódnak egymáshoz.

    - Csontvázés az izmok nőnek és fejlődnek – ez támogató-testünk motoros rendszere (11. dia)

    Ahhoz, hogy szép, erős és egészséges legyen, edzened kell az izmaidat. Mi segít ebben? (testnevelés és sport). Így van, most gyakoroljunk egy kis testmozgást az egészségünkért.

    Fizminutka

    Kezdünk bemelegedni

    Szélesebbre tárjuk a karjainkat,

    Aztán felhúzzuk őket,

    Mindenki megpihen.

    Kezdjük a guggolásokat

    Egy, kettő, három, négy, öt

    És most háromszor kell

    ugrálj, mint a békák.

    A bemelegítést befejezzük

    Szélesebbre tárjuk a karjainkat,

    És most felhúzzuk őket,

    Mindenki megpihen.

    A testnevelés és a sport széppé varázsolja az ember alakját és helyes testtartást alakít ki. (12. dia) Ki tudja, mi az a testtartás? (13. dia)

    A helyes testtartás nemcsak szép, hanem az egészségre is jó. Rossz testtartás esetén az ember nehezebben lélegzik, és a belső szervek rosszabbul működnek.

    - (14. dia) Ha egy diák hajlítva ül az asztalánál, ha az egyik vállát magasabbra tartja, mint a másikat, vagy a mellkasát az asztalnak támasztja, akkor gerincgörbület lehet, mellkasa összenyomódik. Lehet, hogy élete végéig görnyedt és ferde marad.

    Ezen túlmenően, ha a tanuló nem ül megfelelően, nehezen tud lélegezni, az összenyomott mellkas zavarja a légzést és a szív megfelelő működését.

    Ha mélyen lehajol egy könyv vagy notebook fölé, az a látás romlásához vezet.

    A testtartás gyermekkorban kialakul. A jó testtartás kialakításához és az egészséghez be kell tartania a szabályokat, amelyek közül sokat már ismer.

    Először is gondoljuk át, hogyan képzeljük el az egészséges embert (15. dia)

    Válassz szavakat az egészséges leírására személy:

    Karcsú, hajlott, erős, erős, kövér, ügyetlen, ügyes, sápadt. (Gyermekek válaszai.)

    (16. dia) Ez érdekes!

    A tudósok megfigyeléseket végeztek. Kiderült, hogy ha az ember alacsony, de egyenesen áll, magasabbnak tűnik. De magas, de hajlott – alacsonyabb. Sétáljon a szobában egy jegyzetfüzettel vagy kis könyvvel a fején. Abban a pillanatban, amikor helytelen a testtartásod, a jegyzetfüzet leesik.

    Mik a rossz testtartás okai? (gyerekek válaszai)

    Szerinted hogyan lehet helyes testtartást kialakítani?

    A helyes tartás szabályai testtartás: (Gyerekek válaszai) (17. dia)

    1. Helyesen üljön asztalhoz, íróasztalhoz vagy székhez anélkül, hogy meggörnyedne.

    2. Súlyhordáskor egyenletesen kell terhelnie a karját. Ha az egyik kezében hátizsákot vagy aktatáskát visz, az egyik váll alacsonyabb lesz, mint a másik.

    3. Aludj kemény ágyon, alacsony párnával.

    4. Üljön a lehető legegyenesebb háttal.

    5. Kerüld a kényelmetlen pózokat és minden nap nézz magad tükörbe, amiből kiderül, hogy milyen testtartásod van.Ha betartod ezeket a szabályokat, akkor szép és helyes lesz a tartásod.

    4. Kísérleti tevékenység:

    És most egy kísérletet fogunk végezni

    A tanár segít az egyik gyereknek felvenni a hátizsákot, a másiknak aktatáskát ad a kezébe, és megkéri, hogy menjen az egész csoport elé, majd fordítson hátat a gyerekeknek. A nehéz aktatáskát a kezében tartó gyermek oldalra dől, a másik gyerek háta nem görbült.

    Mire lehet következtetni? (A gyerekek következtetéseket vonnak le arról, hogy mi a jobb iskola: aktatáskával vagy hátizsákkal)

    A harmadik gyerek egy kis, vízzel teli csecsemővödröt tart a kezében. A negyedik pedig 2 kis vödröt vesz. Nagyon könnyű vödörnek tűnik, de az egyik kezében tartva a gyermek elfárad, és oldalra dől. A második gyerek egyenesen tartja a hátát. Megfigyeléseik alapján a gyerekek következtetéseket vonnak le. Mi a legjobb módja annak, hogy például táskákat cipelj, miközben segítesz anyukádnak. (Jobb, ha az összes vásárolt terméket két zacskóba rakja, és két kézben hordja.)

    Szeretnéd ellenőrizni, hogy helyes-e a testtartásod?

    „Felálltak, hátat fordítottak nekem, összekulcsolták a kezeiket, és a gerinchez fektették. A tenyérnek nem szabad kinyílnia. Nikitának jó a testtartása, de Natasának dolgoznia kell a testtartásán.

    – Van egy másik módszer a testtartás ellenőrzésére.

    Kiképzés: Játék folyamatban "Sétálj táskával a fejeden"

    megismétlem reggel:

    A gerincem rugalmas, egyenes

    Amikor fekszem, állok, ülök -

    Vigyázok a gerincemre

    Megmentem a gerincemet

    És menekülök a betegség elől.

    Vannak speciális gyakorlatok, amelyek erősítik a törzs izmait. Ahogy már mondtuk, izmaink erősebbé válnak az edzés hatására. És ezért van a sportolóknak és a sportolóknak a legerősebb izmai. Ami a testmozgáson kívül erősítheti a csontváz, beleértve a gerincet is? Milyen ételeket kell enni? Nagy mennyiségű kalcium-sót tartalmazók - túró, tej. A zöldségek és gyümölcsök is hasznosak - vitaminokat tartalmaznak.

    Szeretnél erős, mozgékony, gyors lenni? (Igen). Mit kell ehhez tenni? (testnevelés, torna, játék szabadtéri Játékok, mindenképp végezz gyakorlatokat reggelente) egyszóval élj aktív életmóddal.

    Ma megvan osztály Irina Etvinovna, a fizikoterápiás szakember jelen van. Olyan gyakorlatokat mutat be, amelyek segítenek megerősíteni törzsünk izmait, hogy mindig helyes és szép legyen a tartásunk, egészségesek, tele erővel és energiával.

    5. Összegzés osztályok: Srácok, érdekelt titeket a mai nap? osztály? Miről beszéltünk ma? (a felépítésről és a funkciókról emberi csontváz és izmai, megismerték a testünkben betöltött szerepüket) Mi az a testtartás? Mitől függ? Ne felejtsük el azokat a szabályokat, amelyek segítenek megtartani testtartásunkat.

    És hogy teljes legyen a mi tevékenység Verset szeretnék írni:

    Mindenkinek kell tud:

    Az egészséget meg kell őrizni.

    Helyesen kell enni

    Sportolni kell.

    Mosson kezet étkezés előtt,

    Moss fogat, keményítsd meg a fogaidat

    És légy mindig barát a vízzel.

    És akkor a világ összes embere

    Sokáig élni fognak.

    És ne feledd - végül is egészség

    A boltban nem lehet megvásárolni!

    Köszönöm a munkádat és jó egészséget Neked!

    Az előző téma anyagának ismétlése: „Metabolizmus és energiaátalakítás” Oxigén
    A szervek munkája.
    Karbantartás
    testhőmérséklet.
    Víz és min. só
    Fehérjék zsírok szénhidrátok
    Növekedés, fejlődés

    Házi feladat ellenőrzése

    Munkafüzet, 52. oldal, 91. bekezdés
    Mondjon példákat olyan állatokra, amelyek ilyenek
    csoportokhoz:
    Melegvérű állatok
    Hidegvérű állatok

    Meleg- és hidegvérű állatok

    Találd meg a hibákat

    A csontváz a test támasza

    Tankönyv: 97-102.o
    Munkafüzet: 52 - 54 oldal

    Mi történt?
    Támogató
    rendszerek
    Kik ők?
    Jelentése?
    Milyen szervek
    forma?
    A növényekben?
    Az állatokban?

    Csontváz - görögül. Csontvázak – kiszáradtak

    Miért van szükségünk csontvázra az állatoknak?

    Csontváz jelentése

    1. Testformát biztosít. Keretként szolgál.
    2. Védi a testet a sérülésektől
    (koponya - agy, mellkas - tüdő és szív).
    3. Belső szervek, valamint az izmok
    inak segítségével.
    4. A test mozgásához.

    A csontváz funkciók

    1. Testalkat
    2. Keret ellenálló
    tömörítés
    3. Sérülésvédelem
    4. Belső támogatás
    szervek
    5. Mozgás
    1. Hozd napvilágra a leveleket
    2. Keret, stabil
    hajlít
    3. Támogatás
    4. Testalkat

    Csontváz típusok

    külső
    És
    belső

    Exoskeletonnal rendelkező állatok

    A foraminiferáknak külső csontvázuk van

    Testate amőbák - a csontváz is külső

    Minden ízeltlábúnál késedelem nélkül azt mondom,
    A végtagok csuklós szerkezetűek,
    Külső vázuk kitinszerű burkolat,
    Képes megvédeni mindenféle ellenségtől.

    A rovaroknak könnyű és erős külső kitinvázuk van

    A rákoknak és ráknak kemény és tartós kitinjuk van
    kagylók

    A kagylóhéj erős, de nehéz

    A Nautilusok az egyetlen lábasfejűek
    amelynek külső héja van.

    Belső csontváz
    A radiolariákban a csontváz a sejt belsejében található.

    Belső csontváz
    csontváz
    fejek
    csontváz
    torzó
    csontváz
    végtagok

    Az állatok támogató rendszerei

    Töltse ki a munkafüzet 53. oldalán található táblázatot!
    Állatok
    Külső
    csontváz
    belső
    csontváz

    Javaslatok hozzáadása...

    Munkafüzet, 53. oldal, 94. bekezdés
    ………….. ………… a csontvázhoz vannak rögzítve.
    Amikor összehúzódnak, a csontváz egyes részei bekerülnek
    ………………. .
    Gerinceseknél ………… ……… háromból áll
    osztályok - …………………,
    ……… ………, ……… ………… .

    A béka csontvázának metszete

    Munkafüzet, 53. oldal, 95. bekezdés
    1.
    2.
    3.

    Biztosítjuk...

    Feladat a munkafüzetben, 53. o., 95. bekezdés

    Növénytámogató rendszerek

    Növényi csontváz

    Növénytámogató rendszerek

    Növényváz diagram
    tankönyvi szöveg alapján 100. o
    ellenállás
    törni
    gyökér
    Csontváz
    növények
    Mechanikai
    textil
    származik
    lapot
    a központban
    a központban
    erő
    hajlítás
    erek
    keret,
    forma

    REFLEKCIÓ Válassza ki a helyes választ

    1. Funkció, amelyet a csontváz nem hajt végre:
    a) védő b) motor c) támogató d) kiválasztó
    2. Nincs csontváz:
    a) farkas b) kárász c) közönséges amőba d) tücsök
    3. Van egy csontváz:
    a) keresztpók b) csiga c) pióca d) gomba
    4. Az exoskeleton a következőket tartalmazza:
    a) liba b) krokodil c) rák
    d) barnamedve
    5. A belső csontváz a következőket tartalmazza:
    a) csótány b) tücsök c) mézelő méh
    d) anyajegy
    6. A növény vázát alkotó szövet:
    a) borító b) oktatási c) gépészeti
    d) vezetőképes.
    Válaszok: 1d, 2c, 3a, 4c, 5d, 6c

    Az órán tanultunk
    Mi történt?
    Támogató
    rendszerek
    Kik ők?
    Jelentése?
    Milyen szervek
    forma?
    A növényekben?
    Az állatokban?

    Házi feladat:
    15. §
    * „A gerinces csontváz összetétele
    állatok”, a tankönyv 101. old

    Információs források

    Sonin. N.I., Biológia. Élő organizmus. 6. osztály – M; Túzok, 2011
    Internetes források:
    http://chemistry-chemists.com/N3_2012/U3/img/Sr1.html
    http://900igr.net/kartinki/biologija/Mezozojskaja-era/060-Mezozojskajaera.html
    http://bio.1september.ru/2000/08/8.htm
    http://sazhaemsad.ru/sozdanie-miksbordera-v-sadu.html
    http://biolicey2vrn.ucoz.ru/Klet_str-6/2-4_Tkani.jpg
    http://www.drofa.ru/files/presentations/visual/Contents/Biologiya/03_Bota
    n/Pictures/2802.112_Mehanish.Tkan.jpg
    http://www.klsch8.narod.ru/arhiv_2012-2013/znaete_logo.jpg
    http://madagaskar-sochi.com/assets/images/3/zmeya_korolevskaya.jpg
    http://www.kotsobaka.ru/upload/sobitie/Jaguar_053.jpg
    http://affect.moy.su/news/prikladnaja_malakologija/2010-04-13-34
    http://www.fermer.ru/files/vinogradnie6.jpg
    http://aquashrimps.ru/images/bezzubka.jpg

    Információs források

    http://aqua-room.com/wp-content/uploads/2011/07/prudovik.jpg
    http://egov.yen.gr/fishery/03-forbid/02-permitsize/xtapodi.jpg
    http://www.fotoregion.ru/data/media/2/PB260002.JPG
    http://srub-srub.ru/uploads/posts/2011-03/1300121801_srub-sagenci68.jpg
    http://693437.ucoz.ru/_pu/0/58796035.jpg
    http://www.gazetairkutsk.ru/wpcontent/uploads/2011/06/derev_listvenni
    kb.jpg
    http://www.stihi.ru/pics/2011/03/30/640.jpg
    http://static.newworldencyclopedia.org/thumb/e/ee/Bird_Skeleton.jpg/18
    0px-Bird_Skeleton.jpg
    http://yunus.hacettepe.edu.tr/~b0344601/Destek%20ve%20hareket%2
    0Foto/Kemik%20&%20%DDskelet/25Iskelet%2520%28Koopek%29
    _jpg.jpg http://enc-dic.com/biology/Skelet-5303/
    http://www.mikrohamburg.de/Zeichnungen/Foram1.jpg
    http://forum.hayastan.com/uploads/monthly_01_
    2012/post-104623-1326041622.gif

    Köszönöm a figyelmet!

    A kubovoi MKOU középiskola biológia tanára Shevchenko Z.G.
    2015. január 29

    Az óra céljai:

    • Nevelési: megismertesse a tanulókkal a csontváz funkcióit, típusait és szerkezeti sajátosságait különböző állatfajoknál;
    • Nevelési: fejleszteni kell a tantárgy iránti kognitív érdeklődést, a tankönyvvel való munkavégzés készségeit, a részleges keresési tevékenységet, a problémás kérdés megválaszolásának, a legfontosabb kiemelésének, elemzésének, általánosításának képességét;
      fejleszti a tanulók gondolkodását, figyelmét és beszédét;
    • Nevelési:ápolja a természet szeretetét, a függetlenséget és a rendezettséget.

    Vezető módszer: magyarázó-szemléltető, részben keresés.

    Az óra típusa: lecke az új anyagok tanulásáról.

    Felszerelés: kollekció „Rák”, „Bogár”, puhatestű kagylók, gerincesek (halak, gyíkok, madarak) csontvázai, egy tubus írószer ragasztóból, kréta, multimédiás projektor, Microsoft PowerPoint bemutató „Csontváz – az élőlények támogatása” (1. melléklet), referencia diagramok (2. melléklet) .

    Az órák alatt

    I. Szervezési mozzanat

    „Csontváz” jelenet.

    Szereplők: Masha néni, (technikus), Znayka, Dunno.

    Fordulat. Egy ismeretlen fiú beszalad az osztályterembe, megfordul, egy házilag összetekert papírcigarettát szúr a csontváz fogaiba, és elszalad. Mása néni belép. Felseperi a padlót, és azt a dalt énekli, hogy „Valamilyen oknál fogva egyre többen kezdtünk megterhelni.” Észreveszi, hogy a csontvázban cigaretta van.

    Mása néni: Á, átkozottak, megint tönkreteszik a tisztaságot ( kivesz egy cigarettát). Szóval mindent elmondok Alla Viktorovnának, a biológusunknak.

    Dunno és Znayka belépnek.

    Nemtom: Ez egy átkozott csontváz! Megint nem mentem át a teszten a témában. És mindez miatta!

    Znayka: meg kellett tanulnom. A csontváznak semmi köze hozzá!

    Mása néni: De elkaptalak, hogy gondoltad, hogy megfüstölöd a csontvázat, már halott.

    Znayka: T. Masha, ez nem mi vagyunk! Az osztályunkban senki nem dohányzik! Mi az egészséges életmódért vagyunk. Minden reggel gyakorlatokat is végzünk.

    Nemtom: Egyszerűen nem tudom átmenni a tesztet a „Csontváz” témában. Nos, ez egy nagyon bonyolult téma.

    Mása néni: Nos, kedveseim, szerencséd van itt. Már majdnem húsz éve dolgozom az iskolában, mindenkiről mindent tudok. Figyeljen figyelmesen, és hát ezt, és... jegyzeteljen!

    – A csontváz ugyanaz az ember, csak hús és bőr nélkül. És ha ő nem lenne, a bőr mindig lecsúszna. Tehát enélkül nem mehet el sehova – nem mehet moziba, diszkóba vagy focizni. A fő alkatrész szerintem a csengő, hiszen minden más rá van csavarva. Csak mostanában kezdett el fájni – az orvos azt mondja, hogy „iász”. Itt motoskik vannak a gerinchez rögzítve, a felső motoskik ruqya, az alsó lábak ( mutatja). Kéz kell dolgozni, pénzt számolni és teát inni. És lábak nélkül nem tudsz dolgozni. A középső részen van egy speciális rács, vagyis egy lebra. Az összes belső szerv hozzájuk kapcsolódik - a lép és az egész máj. Tetősapka van a tetején, véleményünk szerint a feje. Ha jól megfőzöd a fazekat és okos vagy, akkor azonnal próbát tesznek. Rendben, most mindennek vége. Befejezted az ellenőrzést? Most a pontszám a zsebében van. Itt az ideje, hogy becsöngessem az órát (levelek).

    Nemtom (következő): Köszönöm, Mása elvtárs.

    Znayka: Nos, nem tudom, mindent értesz?

    Nemtom: Jól…

    Znayka:És ott A.V. Jön, talán tud nekünk segíteni?

    Tanár: Nos, srácok, segítsünk Znaykának és Dunnónak átmenni a teszten?

    II. Mondja el az óra témáját és célját!

    Tanár: Ma megismerkedünk a „A csontváz a test támasza” témával (2. dia).

    III. Új anyagok tanulása.

    Tanár: Az élőlények túlnyomó többsége különféle típusú tartószerkezetekkel rendelkezik. Még az egysejtű lényekben is - védtelen lényekben. Nem meglepő, hogy néhányan héjat építenek a testük köré. Vannak, akik apró homokszemekből építik. Mások a tengerek és óceánok vizében oldott sókból készítik. Az ilyen mosogatók általában több részből állnak, mint ahogy egy lakás is több helyiségből áll. A lakosság növekedésével nő a kamarai szakaszok száma! Olyan kagylók jelennek meg, amelyek már szabad szemmel is láthatók.

    Nemtom: Miért van szükségük héjakra az egysejtű szervezeteknek? (3. dia)

    Tanár: Srácok, segítsetek Dunno-nak válaszolni erre a kérdésre?

    Gyermekek: Védelem az ellenség ellen.

    Tanár: Ezt a funkciót a foraminifera tartószerkezete látja el. A radioláriumokban pedig a vízoszlopban való szárnyalásra (mozgásra) használják.

    – Évmilliókkal, az őket létrehozó lakosok halála után a kagylók a tengerfenékre süllyedtek, ahol fokozatosan összenyomódtak, üledékes kőzetet - mészkövet képezve. A tengerfenék helyenként fokozatosan emelkedik, majd a feltáruló mészkövet épületek építésére lehet használni. (4. dia).

    Znayka: Tudom!

    Tanár: Mit tudsz, Znayka!

    Znayka: Egyiptomban mészkőbányák találhatók, nem messze a Kheopsz piramistól. Az ókori egyiptomiak onnan vágtak ki több mint kétmillió kőtömböt az építkezés során. Kiderült, hogy a világ legnagyobb piramisa egysejtű szervezetek héjának maradványaiból áll! Vlagyimir város ősi templomai is egysejtű kagylókból kialakított mészkőlapokból állnak. (5–6. dia)

    Nemtom:És tudom!

    Tanár:És még te is, tuti? Mit tudtok?

    Nemtom: Apró kagylók maradványaiból is készül a közönséges iskolakréta! Csak olyan kicsik, hogy még mikroszkóppal is nehéz őket látni. Egy körömnyi krétadarab tízmilliárdnyi ilyen „kagylót” tartalmaz! És azt is tudom, hogy a kréta hasznos! Sok kalciumot tartalmaz. Megpróbáltam! ( Leharap egy darab krétát.)

    Tanár: Jó, Znayka és Dunno, hogy tudsz erről! És mi, srácok, megismerkedtünk az egysejtű állatok tartószerkezeteinek egyediségével. Más a helyzet a többsejtű szervezetekben.

    Srácok, szerintetek minden állatnak van csontváza? Indokolja válaszát és mondjon példákat!

    Gyermekek: hal, béka...

    Tanár: Felsorolta az összes gerinces állatot. Ez azonban nem teljesen igaz: nemcsak a gerinceseknél, hanem a gerinctelen állatoknál is vannak csontvázak. (7. dia)

    – Tudod, Znayka és Dunno, hogy kétféle csontváz létezik?

    Nemtom: Nem, de melyiket?

    Tanár: Srácok, segítsünk Znaykának és Dunnónak! Ehhez hajtsunk végre egy kísérletet. Az egyik csoport gerinctelen állatok természetes tárgyait kapja: rákok, bogarak, tengeri csillagok, puhatestű-héjak. A másik a gerincesek tárgyai: hal, gyík, madár, ember csontváza. Az Ön feladata, hogy megállapítsa, mi a különleges ennek az élőlénycsoportnak a csontvázában (Hol található a csontváz az állatokban?). Milyen támogatási rendszereik vannak? mit jelentenek?

    – A kísérlet eredményeként elkezdjük kiegészíteni az Önök által használt OK-sémát. A csontváznak két fő típusa van - ... és .... (8. dia)

    Tanár: Nos, Znayka és Dunno, segítettek a srácok megválaszolni ezt a kérdést?

    Znayka: Igen, köszönöm srácok!

    Nemtom (kezébe veszi a rákot): Azta! Milyen nehéz! Úgy néz ki, mint egy páncélos lovag. A „páncélja” nem akadályozza a mozgásban?

    Znayka: Nem, nem tudom, ez nem zavar! Az ízeltlábúak fő jellemzője, amely magában foglalja a rákot is, egy merev, de ugyanakkor mozgékony exoskeleton. Az ízeltlábúak testét kitin borítja, amely könnyű és tartós, műanyagra emlékeztető anyag. A kitinhéj nem tömör, külön lemezekből áll, amelyek között a kitinfilm olyan vékony, hogy könnyen meghajlik. Kitinos borításában a rák egy páncélba öltözött középkori lovaghoz hasonlít. Testét páncél borítja, de lehetővé teszi a gyors mozgást. (9. dia)

    Tanár: Köszönöm Znayka! És folytatjuk a diagram kitöltését. OC második része „A gerinctelen állatok csontvázának jellemzői”. Emlékezzünk, mit mondott Znayka az ízeltlábúakról? Miből áll a rák csontváza? Mik a tulajdonságai? Milyen életmódhoz vezet a rák? (Hogy mozog?)

    A gerinctelen állatok csontvázának jellemzői. (10. dia)

    Tanár: Tehát azonosítottuk az ízeltlábúak csontvázának jellemzőit. Miben különbözik a puhatestűek csontváza? Próbáljon meg saját maga válaszolni erre a kérdésre a 92. oldalon található tankönyvvel, alulról a harmadik bekezdéssel. Írja be a kapott információkat a diagramba.

    Tanár: Srácok, olvassátok el, mit kaptatok. Tehát megismerkedtünk a gerinctelen állatok csontvázának jellemzőivel. Miért van szükségük ezeknek az állatoknak csontvázra?

    Tanár: Az élőlények történeti fejlődése során az állatok szervezettségének javulása, bonyolítása a támogatási rendszer felépítésében is megmutatkozott. Így a gerinceseknél a belső csontváz 3 részből áll. Dunno és ti srácok, nézzétek meg a csontvázunkat, és próbáljátok meg magatok meghatározni, melyik 3 részlegről van szó? (11–12. dia)

    Gyermekek: A fej csontváza, a törzs és a végtagok váza.

    Tanár: Adja hozzá a diagramhoz. Milyen funkciói vannak a gerinces csontvázának? A következő leckében többet megtudhat a gerincesek csontvázának jellemzőiről.

    Tanár: A szilárd keret különféle funkciókat lát el, amelyek közül a legfontosabb a támogatás: minden szervet egy bizonyos helyzetben tartja, és átveszi a test teljes súlyát. A rugalmas kerettel együtt pedig mozgásképességet biztosít számunkra. Ezenkívül a csontok, izmok és szalagok megbízható héjként szolgálnak a testben elrejtett belső szervek és szövetek számára.

    IV. A tanult anyag konszolidációja.

    Tanár: Térjünk vissza diagramunk első részéhez. A többi soron oszd el csoportokba a felajánlott állatokat a csontvázuk típusától függően: litka, macska, méh, ember, varjú, giliszta, rák, süllő, bogár, pióca.Ügyeljen arra, hogy minden állatot ki kell-e osztani. (13. dia)

    Znayka: A giliszta és a pióca nem tartozik sem a támasztórendszerek első, sem a második csoportjába. A puha testű állatokat egy másik típusú támasz jellemzi - egy vízváz. Nekik folyadék rekedt a test izmos falaiban. Ez a folyadék nyomást gyakorol az izmokra, és ezek viszont képesek összehúzódni, leküzdve ezt a nyomást. A folyadék milyen tulajdonságán alapul a vízváz működési elve?

    Nemtom: Tudom, melyik: a folyadék nem tömörül jól. Próbáld ki magad.

    Znayka: De van egy modellem egy egyedi lényről, amelynek egyszerre két csontváza van: egy külső, mint a gerincteleneknél, és egy belső, mint a gerinceseknél. Képzeld, milyen állat ez?

    Nem felejted el bölcsességét:
    "Ha csendesebben sétálsz, folytatod."
    „Csont” az ing,
    Félelem nélkül kúszni...

    Gyermekek: Teknősbéka. (14. dia)

    V. Óraösszefoglaló.

    Tanár: Szóval srácok, foglaljuk össze a leckét: (15. dia)

    1. Hogyan értetted meg, mi az a csontváz? (A csontváz a test szilárd váza).
    2. Milyen funkciókat lát el a csontváz? (A csontváz ..., ... és ... funkciókat lát el.).

    Nemtom: Mása elvtársnak igaza volt, amikor azt mondta, hogy csontváz nélkül nem lehet moziba, diszkóba vagy focizni.

    Tanár: Nos, Znayka és Dunno, most már mindent tudsz a csontvázról, át tudod tenni a tesztet?

    Nemtom: Igen, nagyon köszönöm srácok!

    VI. Házi feladat.

    – Tankönyv – p. 92–93, anyag OK.

    Znayka: A nyári szünidő alatt gyűjtsön folyami vagy tengeri puhatestű-héjak gyűjteményét . (16. dia)

    Irodalom.

    1. Vysotskaya M.V.. Biológia. Élő organizmus. 6. osztály: Óratervek N. I. Sonin tankönyve alapján - Volgograd: Tanár, 2005.
    2. Cirill és Metód gyermekenciklopédiája, 2007.
    3. Igoshin G.P. Biológia órák a 6. osztályban. – Jaroszlavl: Fejlesztési Akadémia, 2002.